Michal Hvorecký, Matej Tóth, Ján Gordulič, naozaj im neprekáža, že sadli na lep?

Autor: Danka Vilhanová | 6.12.2019 o 14:36 | (upravené 6.12.2019 o 17:21) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  4134x

Možno ste si ju všimli tiež. Kampaň na Petíciu za nič, ktorá sa tvári, že bojuje za ochranu prírody a ktorej páni Hvorecký, Tóth, Gordulič aj vedec Robert  Mistrík prepožičali meno.

Len ktovie, či sa opýtali nejakého odborníka, človeka z fachu alebo trebárs aj radového horára niekde na Horehroní, o čo v nej skutočne ide? Chápem, asi ich hrial dobrý pocit, že chránia naše lesy, lenže zjavne sadli na lep. A spojili sa s človekom, ktorý je, mimochodom, pôvodným povolaním elektrikár.  Dokonca  je spoluzodpovedný za apokalypsu v Tatrách (a nielen tam), kde vzácne horské smrečiny v Tichej, Kôprovej, Javorovej, Bielovodskej, ale aj v ďalších dolinách nezvládajú odolávať náporu lykožrúta.  Pretože ten už vyletuje aj  z bezzásahových oblastí.

Pravda je inde

Inak, v Nemecku už povolávajú proti lykožrútovi aj armádu, lebo pochopili, že v časoch klimatickej zmeny je to jediná šanca na záchranu stromov, a my sa tu ideme hrať na Petíciu za nič? Ale vlastne ma to ani neprekvapuje, veď ju spustilo lesoochranárske združenie, ktoré už celé roky cielene zavádza verejnosť,špeciálne tú v mestách. Aktuálne, napríklad, šíri nehorázne klamstvo tým, že na svojej FB stránke zverejňuje žiadosti Lesov SR o udelenie výnimky na ťažbu v 5. bezzásahovom stupni ochrany. V štýle - aha, pozrite sa, čo tí lesníci zase chcú robiť, asi plánujú rúbať v chránenom území. Ale viete, prečo to lesy robia? Káže im to zákon. Lebo keď im takáto výnimka nebude udelená,až potom im náklady súvisiace s realizáciou opatrení na zabránenie šírenia lykožrúta z týchto bezzásahových území uhradí štát.

Zavádzam a zarábam?

Len mimochodom, takýto zložitý administratívny proces nie je výmysel lesníkov, ale požiadavka rezortu ochrany prírody. Ibaže na to, aby ľudia podobné súvislosti pochopili,nestačí sedieť v mestskej kaviarni a v jej teple si myslieť, že všetkému rozumiem. A keďže bežný občan tomu ani nemá šancu porozumieť, lebo sú to odborné témy, OZ VLK stavilo  na premyslenú stratégiu - vezmem nejaký graf, štatistiku či dokument, poprekrúcam ho tak, ako sa mi to hodí (viď vyššie spomenutá kauza o výnimkách) a vyvolám tým búrlivé emócie. Prípadne zverejním fotku zdevastovanej hory, kde je človeku pri pohľade na pováľané  stromy až do plaču a potom už len stačí pridať komentár - zabráňme drancovaniu lesov. Čo na tom, že ten záber pochádza, čo ja viem, z Vrátnej doliny, ktorú zasiahla silná víchrica a pri ktorej aj vysoké smreky padali ako muchy? To už nikto nedopovie a nedodá, že tú kalamitu musia lesníci podľa zákona do dvoch rokov odstrániť a porasty nanovo  zalesniť. A že o takých dvadsať rokov tam vyrastie nová hora.

V hre sú peniaze, veľa peňazí

Viete,najsmutnejšie je, že tu o pravdu ani nejde. Stačí, že Slovač je pobúrená, hnev sa zvyšuje, veď všetci predsa chceme chodiť na výlety do pekných lesov, všakáno. Našťastie, máme tu týchto „ochranárov“, ktorí sa o všetko postarajú. Dôležité je ich podporiť a poslať príspevok na účet, cink, cink, cink. A v hre nie sú žiadne drobné, veď minulý rok neziskové organizácie a občianske združenia získali len na 2 percentách z daní okolo 70 miliónov eur. Kto kričí hlasnejšie, ten získa väčší kus koláča a toto OZ už celé roky vykrikuje poriadne hlasno.

Aj preto by som sa všetkých, ktorí sa spojili s touto kampaňou, rada opýtala - ak niekedy ochorejú, vyhľadajú lekára alebo elektrikára? A ak by predsa len išli k lekárovi, prečo v téme ochrany prírody podporujú združenie na čele s človekom, ktorý sa do problematiky „vyzná“ natoľko, až sa pred rokmi nechal prichytiť pri tom, že podľa dreva nerozoznal buk od jedle?

Sama som žena, ktorá prírodu miluje a tiež chcem, aby sme na Slovensku mali pekné a najmä zdravé lesy. Ale naozaj o nich dovolíme rozhodovať tým, ktorí nenesú žiadnu zodpovednosť,len si veľmi komfortne nažívajú z príspevkov neznámych (a problematiky neznalých) ľudí? A ktorí svoje fungovanie postavili na cielenej manipulácii a prekrúcaní faktov? Na ich ťahy som si už za tie roky zvykla, ale že sa k nim pridá aj známy spisovateľ, špičkový športovec, populárny glosátor či dokonca vedec a prezidentský kandidát, to je pre mňa nemilé prekvapenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Z paralelnej reality, v ktorej premiér uviazol, sa nemá šancu vymotať (týždeň podľa Schutza)

Minulosť už dobieha aj veľké ryby.

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?


Už ste čítali?