Michal Hvorecký, Matej Tóth, Ján Gordulič, naozaj im neprekáža, že sadli na lep?

Autor: Danka Vilhanová | 6.12.2019 o 14:36 | (upravené 6.12.2019 o 17:21) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  4134x

Možno ste si ju všimli tiež. Kampaň na Petíciu za nič, ktorá sa tvári, že bojuje za ochranu prírody a ktorej páni Hvorecký, Tóth, Gordulič aj vedec Robert  Mistrík prepožičali meno.

Len ktovie, či sa opýtali nejakého odborníka, človeka z fachu alebo trebárs aj radového horára niekde na Horehroní, o čo v nej skutočne ide? Chápem, asi ich hrial dobrý pocit, že chránia naše lesy, lenže zjavne sadli na lep. A spojili sa s človekom, ktorý je, mimochodom, pôvodným povolaním elektrikár.  Dokonca  je spoluzodpovedný za apokalypsu v Tatrách (a nielen tam), kde vzácne horské smrečiny v Tichej, Kôprovej, Javorovej, Bielovodskej, ale aj v ďalších dolinách nezvládajú odolávať náporu lykožrúta.  Pretože ten už vyletuje aj  z bezzásahových oblastí.

Pravda je inde

Inak, v Nemecku už povolávajú proti lykožrútovi aj armádu, lebo pochopili, že v časoch klimatickej zmeny je to jediná šanca na záchranu stromov, a my sa tu ideme hrať na Petíciu za nič? Ale vlastne ma to ani neprekvapuje, veď ju spustilo lesoochranárske združenie, ktoré už celé roky cielene zavádza verejnosť,špeciálne tú v mestách. Aktuálne, napríklad, šíri nehorázne klamstvo tým, že na svojej FB stránke zverejňuje žiadosti Lesov SR o udelenie výnimky na ťažbu v 5. bezzásahovom stupni ochrany. V štýle - aha, pozrite sa, čo tí lesníci zase chcú robiť, asi plánujú rúbať v chránenom území. Ale viete, prečo to lesy robia? Káže im to zákon. Lebo keď im takáto výnimka nebude udelená,až potom im náklady súvisiace s realizáciou opatrení na zabránenie šírenia lykožrúta z týchto bezzásahových území uhradí štát.

Zavádzam a zarábam?

Len mimochodom, takýto zložitý administratívny proces nie je výmysel lesníkov, ale požiadavka rezortu ochrany prírody. Ibaže na to, aby ľudia podobné súvislosti pochopili,nestačí sedieť v mestskej kaviarni a v jej teple si myslieť, že všetkému rozumiem. A keďže bežný občan tomu ani nemá šancu porozumieť, lebo sú to odborné témy, OZ VLK stavilo  na premyslenú stratégiu - vezmem nejaký graf, štatistiku či dokument, poprekrúcam ho tak, ako sa mi to hodí (viď vyššie spomenutá kauza o výnimkách) a vyvolám tým búrlivé emócie. Prípadne zverejním fotku zdevastovanej hory, kde je človeku pri pohľade na pováľané  stromy až do plaču a potom už len stačí pridať komentár - zabráňme drancovaniu lesov. Čo na tom, že ten záber pochádza, čo ja viem, z Vrátnej doliny, ktorú zasiahla silná víchrica a pri ktorej aj vysoké smreky padali ako muchy? To už nikto nedopovie a nedodá, že tú kalamitu musia lesníci podľa zákona do dvoch rokov odstrániť a porasty nanovo  zalesniť. A že o takých dvadsať rokov tam vyrastie nová hora.

V hre sú peniaze, veľa peňazí

Viete,najsmutnejšie je, že tu o pravdu ani nejde. Stačí, že Slovač je pobúrená, hnev sa zvyšuje, veď všetci predsa chceme chodiť na výlety do pekných lesov, všakáno. Našťastie, máme tu týchto „ochranárov“, ktorí sa o všetko postarajú. Dôležité je ich podporiť a poslať príspevok na účet, cink, cink, cink. A v hre nie sú žiadne drobné, veď minulý rok neziskové organizácie a občianske združenia získali len na 2 percentách z daní okolo 70 miliónov eur. Kto kričí hlasnejšie, ten získa väčší kus koláča a toto OZ už celé roky vykrikuje poriadne hlasno.

Aj preto by som sa všetkých, ktorí sa spojili s touto kampaňou, rada opýtala - ak niekedy ochorejú, vyhľadajú lekára alebo elektrikára? A ak by predsa len išli k lekárovi, prečo v téme ochrany prírody podporujú združenie na čele s človekom, ktorý sa do problematiky „vyzná“ natoľko, až sa pred rokmi nechal prichytiť pri tom, že podľa dreva nerozoznal buk od jedle?

Sama som žena, ktorá prírodu miluje a tiež chcem, aby sme na Slovensku mali pekné a najmä zdravé lesy. Ale naozaj o nich dovolíme rozhodovať tým, ktorí nenesú žiadnu zodpovednosť,len si veľmi komfortne nažívajú z príspevkov neznámych (a problematiky neznalých) ľudí? A ktorí svoje fungovanie postavili na cielenej manipulácii a prekrúcaní faktov? Na ich ťahy som si už za tie roky zvykla, ale že sa k nim pridá aj známy spisovateľ, špičkový športovec, populárny glosátor či dokonca vedec a prezidentský kandidát, to je pre mňa nemilé prekvapenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.


Už ste čítali?